0,00 Kč

Historický vlak a mažoretky okouzlili cestující na stoleté železnici

Odkaz na galerii: http://www.studio-sta.cz/products/historicky-vlak-a-mazoretky-okouzlily-cestujici-na-stolete-zeleznici/photogallerycbm_822302/48/#a100-let-kravare-hlucin2013-049-jpg

Krnovsko, Hlučínsko (FOTO) – O víkendu slavila stoleté výročí železniční trať Kravaře ve Slezsku – Hlučín. Historický vlak brázdil koleje z Krnova a Ostravy.

Brzo ráno v sobotu 21. září jako první vycestovala z Ostravy historická souprava, která se spojila ve stanici Opava východ s motorovým vozem „Hurvínek“ a jeho vagonem pro cestující. Společně pak brázdil koleje jednotný historický vlak, který si to nasměroval na oslavy stoletého výročí železnice Kravaře ve Slezsku – Hlučín. První kulturní zastávkou byly Slezské Kravaře, kde cestující „probudila“ prohlídka motorového vlaku a náladu jim zpříjemnila dechová hudba Slezská kapela. Historický vlak dále pokračoval do Dolního Benešova. Tam všechny čekalo příjemné vystoupení místních mažoretek Excelent.

Vlakem do Hlučína na autobus

Po stoleté trati vlak pokračoval s cestujícími do Hlučína, kde na nadšence historie vyčkával autobus, který je svezl po zrušené železnici do Petřkovic a nedostavěné trati do Chałupek v Polsku. „Dělal jsem průvodce výletu okolo zrušené a částečně nedostavěné trati. Byl jsem moc rád z velkého zájmu a nadšení zúčastněných,“ přiblížil Pavel Schreier z Opavského železničního klubu, který děkoval i svému kolegovi Davidovi, který jako „nečlen“ přispěl velkou měrou svými znalostmi z historie.

Motoráček se okolo pravého poledne vracel zpátky do Kravař ve Slezsku. Tam širokou veřejnost čekal rozšířený kulturní program. Občany a cestující přivítal předseda Sdružení obcí Hlučínska a starosta Bolatic Herbert Pavera, úvodní slovo si převzal i starosta Kravař ve Slezsku Andreas Hahn a vlakvedoucí Pavel Horna. Příjemnou soutěžní částí bylo zároveň vystoupení dcery Nikol od Miss ČR a Miss Europe 1995 Moniky Žídkové. Ta s moderátorem historické jízdy Radkem Vráblíkem ze Studia STA položila tři otázky, na které odpovídali v tu chvíli přítomní diváci. Ti nejlepší si odnesli kosmetické balíčky.

Odpoledne v Kravařích taktéž vystoupila dechovka Slezská kapela a folklorní soubor Karmašnice. Nechyběli ani hasiči v historických uniformách a informační stánek o železnici. „Program byl pěkný a jízda stála za to. Ve vlaku se mi nejvíce líbily dřevěné sedačky a zavíraní dveří,“ užila si příjemnou jízdu a kulturní program Markéta Pechová z Kravař ve Slezsku.

Zpátky do Hlučína za dechovkou

Houkající vlak a dechová hudba Hlučíňanka zpestřila víkendový kulturní program a stoleté výročí železnice přímo na nádraží v Hlučíně. Cestující nezapomněl přivítat místní starosta Pavol Kubuš. Ten všem popřál příjemnou cestu zpátky po stoleté kolejnici.

Historický motoráček se tedy nakonec vracel do Kravař ve Slezsku a poté vyrazil do Opavy východ, kde se souprava opět rozdělila na dva vlaky. Jedna část v podvečer odcestovala na Ostravu, druhá na Krnov. „Akce se povedla, lidí bylo dostatek a dle ohlasu panovala spokojenost. Strach jsme měli především z počasí, ale nakonec nepršelo ani moc nefoukalo,“ v závěru si pochvaloval letošní stoleté oslavy železnice Kravaře ve Slezsku – Hlučín Pavel Schreier z Opavského železničního klubu.

Velké poděkování pořadatelům a cestujícím

Veřejné poděkování si zaslouží hlavní pořadatelé oslav, kterým byl Opavský železniční klub, ale i pořadatel doprovodného programu Sdružení obcí Hlučínska, dopravce zvláštních historických vlaků Slezské zemské dráhy. Pochvalu a dík si zaslouží partneři akce jako je Železniční muzeum moravskoslezské, Olpas Moravia Krnov, Společnost Považskej Dráhy Žilina, Jiří Kadula s historickým autobusem Karosa ŠL11, Studio STA – multimediální agentura, České dráhy, Dopravní podnik města Ostravy, Integrovaný dopravní systém ODIS a města Kravaře, Dolní Benešov a Hlučín.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.